Staff List

Foundation Stage Unit

Teachers  Miss Hannah Knighton
Miss Rebecca Calvert
Support Assistant    Mrs. Jenny Kirkham
Mrs. Shelly Uttley
Miss Gaynor Reid
One to One SSA  Mr. Martyn Kenyon 
EAL Support  Mrs. Monika Sladkiewicz 
Team Leader Miss Catherine Calvey (part time teaching commitment within the team)

Key Stage One and Lower Key Stage Two Department

Year 1 Class Teacher    Miss Rose Baulk
Year 1 Support  Mrs. Pauline Ashwood
Miss Becki McKay
Year 2 Class Teacher  Miss Gabriella May 
Year 2 Support  Mrs. Carole Grundy , Mrs. Emma Lund
One to One SSA Mrs. Josie Lloyd
Year 3 Class Teacher Miss Lauren Jackson
Year 3 Support Mrs. Teresa Kennerley
Team Leader Miss Heather Martin (part time teaching commitment within the team)

Key Stage Two Department

Year 4 Class Teacher    Mr. Antony Mitchell 
Year 4 Support  Mrs. Josephine Lewis
Mrs. Donna Smith
Mrs. Monika Sladkiewicz
Year 5 Class Teacher  Miss Laura Hilton 
Year 5 Support  Mrs. Emma Lund
Mrs. Josephine Lewis
Mrs. Monika Sladkiewicz
Year 6 Class Teacher Mr. Matt Collins
Year 6 Support Mrs. Donna Smith
Mrs. Josephine Lewis
Mrs. Monika Sladkiewicz
Team Leader Mrs. Carole Pike (part time teaching commitment within the team)

Senior Leadership Team

Chief Executive Officer Mr. Stephen Tierney 
Acting Executive Head Teacher Mrs. Sarah Smith
Assistant Head Teacher/KS2 Team Leader Mrs. Carole Pike
Assistant Head Teacher/KS1 Team Leader Miss Heather Martin
Assistant Head Teacher/Foundation Team Leader    Miss Catherine Calvey
SENDCO Mr. Daniel Flannigan-Salmon
Safeguarding Leads Mrs. Sarah Smith
Miss Heather Martin 

Administration Team

Administration Assistant  Mrs. Rachel Whittaker 
Head Teacher's Personal Assistant    Mrs. Vikki Cullen 

Planning Preparation and Assessment Time (PPA) and Newly Qualified Teacher Time (NQT) Facilitators

Foundation    Mr. Daniel Salmon
Mrs. Josephine Lewis
KS1  Miss Heather Martin
Mr. Daniel Salmon
KS2  Mrs. Donna Smith
Mrs. Josephine Lewis
Mrs. Carole Pike
Mr. Daniel Salmon

Extended Provision Team

Breakfast Club Leader  Mrs Monika Sladkiewicz 
Breakfast Club Facilitators  Mrs. Teresa Kennerley (1 day)
Mrs. Gilliam McKellar (4 days)
After School Club Leader  Miss Carla Downes 
After School Club Facilitators    Mrs. Amanda McNamee
Mr. William Greenhalgh 

Children and Families Support Team

Family Support Managers Miss Lyndsay Truelove (Maternity Leave)
Miss Amy Murphy
School Nurse  Mrs. Barbara Wilson
EAL Support  Mrs. Monika Sladkiewicz
Pupil Welfare Officer  Mr. Eddie Matthews 
EWIST Officer Mrs. Nikki Hilton
Vulnerable Groups Support Officer    Miss Catherine Calvey

Caretaking and Cleaning

Site Supervision    St. Mary's SLA 
Cleaners  St. Mary's SLA 

Special Needs and Behaviour Support Team

Support Assistant Mrs. Carole Grundy (SEN and Behaviour)
Mrs. Monika Sladkiewicz (EAL) 
Teacher  Mr. Daniel Salmon (SENDCO Intervention)
Mrs. Josephine Lewis (Intervention) 
SHINE Support and Intervention    Miss Michelle Walker (Shelly)

Welfare Assistants

Nursery Mrs. Jenny Kirkham 
Reception    Mrs. Dawn Boylan 
Year 1  Miss Becki McKay
Year 2  Miss Carla Downes 
Year 3 Mrs. Sue Blacow
Year 4 Mrs. Gillian McKellar
Year 5 Mr. William Greenhalgh
Year 6 Mrs. Amanda McNamee

Lunchtime Support Staff Supervision

Early Years Foundation Stage    Mrs. Jenny Kirkham
Miss Gaynor Reid
Year 1 and 2  Miss Becki McKay
Year 3 and 4  Mrs. Teresa Kennerley 
Year 5 and 6  Mrs. Carole Grundy